Programme

Preliminary Programme
June 02, 2019 (Sunday)
Arrival to Irkutsk airport (IKT) and checking into the hotel “Irkutsk”
June 03, 2019 (Monday)
08:20 Departure to Bolshie Koty and check in
Afternoon session (Chairperson: Kirill Volynski)
14:00–14:30 Juan Burrone (KCL, UK) «Axo-axonic synapses at the axon initial segment: a homeostatic plasticity hub»
14:30–15:00 Andrey Abramov (UCL, UK) «Role of inorganic polyphosphate in neuron-glia interaction»
15:00–15:30 Dimitri Kullmann (UCL, UK) «Gene therapy for refractory epilepsy»
15:30–16:00 Robert Zorec (Univerza v Ljubljani, Slovenia) «Noradrenergic regulation of astroglial morphology and function in health and disease»
16:00–16:30 Coffee break
16:30–17:00 Fumio Matsuzaki (RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research, Japan) «Structural plasticity of neural stem cells in mammalian brain development»
17:00–17:30 John Rubenstein (UCSF, USA) «Transcriptional control of neuronal differentiation in the telencephalon»
17:30–18:00 Alexander Gourine (UCL, UK) «Astroglial control of the respiratory rhythm-generating circuits»
20:00 Welcome dinner
June 04, 2019 (Tuesday)
Morning session (Chairperson: Andrei Rozov)
09:00–09:30 Samuel Pleasure (University of California, USA) «Role of NMDA receptors in organizing axon guidance during circuit development»
09:30–10:00 Mami Noda (Kyushu University, Japan) «Cellular mechanisms of neuropsychiatric symptoms induced by thyroid dysfunction»
10:00–10:30 Dmitry Postnov (Saratov State University, Russia) «Mathematical modeling of brain logistics: the meeting point»
10:30–11:00 Coffee break
11:00–11:30 Katalin Toth (Universite Laval, Canada) «Calcium dynamics and information coding at hippocampal mossy fibre terminals»
11:30–12:00 Christophe Mulle (CNRS, University of Bordeaux, France) «Intracellular dynamics of CA3 pyramidal cells in vivo across brain states»
12:00–12:30 Anne Kathrin Voss (Walter and Eliza Hall Institute, Australia) «MYST family histone acetyltransferases in brain development and cognitive disorders»
Afternoon session (Chairperson: Andrey Abramov)
16:00–16:30 Dmitri Rusakov (UCL, UK) «Multiplexed imaging relates quantal glutamate release to presynaptic calcium homeostasis in situ»
16:30–17:00 Georg Dechant (Medizinische Universität Innsbruck, Austria) «Molecular functions in adult pyramidal neurons support a role of SATB2 in human cognitive ability»
17:00–17:30 Mark Cunningham (Dublin University, Ireland) «The role of astrocytes in seizure generation: insights from a novel in vitro seizure model based on mitochondrial dysfunction»
17:30–18:00 Coffee break
18:00–18:30 Christophe Bernard (Institut de Neuroscience des Systemes, France) «Computing hubs in the hippocampus and cortex»
18:30–19:00 Andrew Irving (University College Dublin, Ireland) «Novel cannabinoid receptor-mediated synaptic plasticity in the hippocampus»
19:00–19:30 Alla B. Salmina (Krasnoyarsk State Medical University named after Prof. V.F. Voino-Yasenetsky, Russia) «Astroglia-cotrolled activity of cells within the neurovascular unit»
June 05, 2019 (Wednesday)
Morning session (Chairperson: Victor Tarabykin )
09:00–09:30 Carina Hanashima (Waseda University, Japan) «Mechanisms of neuronal subtype specification and integration in the cerebral cortex»
09:30–10:00 Christian Henneberger (University of Bonn Medical School, Germany) «Activity-dependent astroglial control of supra-linear dendritic integration via NDMAR co-agonist supply»
10:00–10:30 Tim Thomas (Walter and Eliza Hall Institute, Australia) «Regulation of neural development genes by histone acetylation»
10:30–11:00 Coffee break
11:00–11:30 Karri Lamsa (University of Szeged, Hungary) «Activity of fast-spiking interneurons in the human neocortex complex events»
11:30–12:00 Annalisa Scimemi (SUNY Albany, USA) «Homeostatic control of hippocampal excitatory transmission by astrocytes»
12:00–12:30 Alexander Vassilevski (RAS Shemyakin-Ovchinnikov Institute of Bioorganic Chemistry, Russia) «Natural toxins inhibit gating pore currents underlying rare channelopathies»
16:00–19:30 Poster session
June 06, 2019 (Thursday)
Morning session (Chairperson: Evgeni Ponimaskin)
09:00–09:30 Aleksei Zaitsev (Sechenov Institute of Evolutionary Physiology and Biochemistry of the Russian Academy of Sciences, Russia) «Transient switching of NMDA-dependent long-term synaptic potentiation in CA3-CA1 hippocampal synapses to mGluR1-dependent potentiation after pentylenetetrazole-induced acute seizures in young rats»
09:30–10:00 Fran Gregory Wulszyn (Charité University Medicine Berlin, Germany) «Post-transcriptional regulators controlling cortical neuron migration, outgrowth and connectivity»
10:00–10:30 Alexey Brazhe (Lomonosov Moscow State University, Russia) «Interpreting Ca activity in astrocytes: from raw data to events to models»
10:30–11:00 Coffee break
11:00–11:30 Laurent Groc (Interdisciplinary Institute for Neurosciences, Bordeaux, France) «Non-canonical role of glutamatergic NMDA receptor: from physiology to pathology»
11:30–12:00 Guzel Sitdikova (Kazan Federal University, Russia) «Neurotoxicity of prenatal hyperhomocysteinemia: neuroprotective effects of hydrogen sulfide»
12:00–12:30 Alexey Bolshakov (Institute of Higher Nervous Activity, Russia) «Consequences of hippocampal cholinergic deficit induced by 192IgG-saporin»
14:00 Baikal boat trip departure
June 07, 2019 (Friday)
14:00 Baikal boat trip return
18:00 Check out departure to Irkutsk
June 08, 2019 (Saturday)
Departure from Irkutsk airport (IKT)

The Conference Fee includes transfers, accommodation (including 2 nights in Irkutsk upon arrival and departure), full board, conference package, welcome dinner, two short hiking tours, one boat tour.

Download International Conference “Baikal Neuroscience Meeting 2019” preliminary programme: pdf icon